Yurt dışındaki Türk bilim insanları ile öğrenciler İstanbul’da bir araya geldi. İstanbul Teknik Üniversitesi’nde TAF Network tarafından gerçekleştirilen 4’üncü ‘Yurt Dışı Farkındalık Zirvesi’ne ABD’den Japonya’ya kadar dünyanın birçok farklı ülkesinde çalışan onlarca Türk bilim insanı katıldı. Akademisyenler öğrencilerin yurt dışında eğitimle ilgili sorularını yanıtladı, önerilerde bulundu.

20151117101550

Türk akademisyenler uluslararası zirvede buluştu. TAF Network’un İstanbul Teknik Üniversitesi’nde düzenlediği 4’üncü ‘Yurt Dışı Farkındalık Zirvesi’nde konuşan ağın genel koordinatörü Cemal Alçık, ”Bu oluşumun rehberliğinde yurtdışındaki akademisyenler ile öğrencileri bir araya getiriyoruz. Bu sayede Türkiye’de öğrenciler gerek online, gerekse de yüz yüze önde gelen üniversite ve araştırma merkezlerinde çalışan bilim insanları ile iletişime geçebiliyor, onlardan faydalanabiliyor” diye konuştu.

TAF Network 4’üncü Yurtdışı Farkındalık Zirvesi’ne dünyanın önde gelen yükseköğretim kurumlarındaki birçok Türk rektör ve akademisyen katılarak seminerler verdi.

“Niteliksel büyüme sağlanmalı”

Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar, zirvenin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’de yükseköğretimde niceliksel gelişimin sağlandığını fakat nitelikte eksikliklerin olduğuna dikkat çekti. Türkiye’de son yıllarda üniversite sayısında büyük bir artış olduğunu dile getiren Acar, “Türkiye’de yükseköğretimde niceliksel açıdan büyümeyi yakaladık. Ancak keşke daha öncede bu süreçle paralel gidebilseydi dediğimiz niteliksel gelişme noktasında eksiklerimiz söz konusu. Bu konuda ilerlemek için uluslararası etkileşimin büyük faydaları var. Ayrıca eskiden devlet bilim insanlarına burs verdiğinde, Türkiye’de mecburi hizmet zorunluluğu koyuyordu. Ancak artan ulaşım ve iletişim olanakları ile yurtdışında çalışan bilim insanlarının ekonomimize katkı sunmalarını daha kolay bir hale getirdi” diye konuştu.

20151117101550

“Bilimde iyi olmadan, güçlü bir ülke olamazsın”

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Davut Kavranoğlu da bir ülkenin güçlü olmasının yolunun bilimden geçtiğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Bilimde güçlü olmadan, bir ülkenin güçlü olması imkansız. Bugün çok turist çekmek ya da çok fazla petrole sahip olmak güçlü bir ülke olmak için yeterli değil. Ülkenin bilimde ileri bir konuma gelmesi için iyi bilim insanlarına sahip olmalısınız, bunun yolu da kaliteli üniversitelerden geçiyor. Türkiye olarak bu anlamda hala hedeflerimizin çok uzağındayız. Ancak bunun için çalışıyoruz.”

Prof. Kavranoğlu, yurt dışındaki üniversitelerdeki bilim insanlarının iyi öğrenciler aradığını dile getirerek, “ABD’nin önde gelen üniversiteleri iyi öğrenciler arıyor. Yanlarında araştırmalarda çalışabilecek nitelikli öğrencilere bu ülkelerde büyük bir ihtiyaç var. Onlara bilim ile ilgili vizyonu doğru bir şekilde gösterirseniz, bu üniversitelerde eğitim alabilir ve araştırmalarda çalışabilirsiniz” dedi.

20151117101550

Bu yılki temasını ‘Sınır Tanımayan Başarılar’ olarak şekillendiren TAF Network, yurt dışındaki bilim insanlarının çalışmalarına, akademik hayatın farklı ülkelerde nasıl olduğuna ve farklı ülkelerdeki üniversitelerin eğitim sistemlerine yer veren birçok program düzenliyor.

20151117101550

Türk Hava Yolları’nın (THY) ana sponsorluğunda düzenlenen zirveye TÜBİTAK, TÜBA, Bimeks, İBB Medya AŞ, SwissOtel, YTÜ Teknopark, TAV Havalimanları, Port Vale, Beşiktaş Belediyesi, Esenler Belediyesi, Beykoz Belediyesi, Ortadoğu Grup, Girişimcilik Vakfı gibi birçok kurum/kuruluş destek verdi.

Düzenlenen oturumlara

Waterloo Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Feridun Hamdullahpur,

Fransa Rouen Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cafer Özkul,

Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan,

EPFL öğretim üyesi Prof. Dr. Yusuf Leblebici,

Boston College’dan Prof. Dr. Utku Ünver,

Adnan Menderes Üniversitesi’nden Prof. Dr. Yunus Çengel,

Stanford Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Utkan Demirci,

Utah Üniversitesi’nden Doç. Dr. Çağan Şekercioğlu,

İsveç Uppsala Üniversitesi’nden Doç. Dr. Bahri Uzunoğlu,

ABD Arlington Üniversitesi’nden Doç. Dr. Atilla Doğan,

Norveç NTNU’dan Doç. Dr. Emre Yakşi,

MIT’den Doç. Dr. Yılmaz Uygun,

Japonya’dan Doç. Dr. Sadi Vural,

ABD Stanford’dan Dr. Gözde Durmuş,

Harvard ve İstanbul Üniversitesi’nden Dr. Saadet Yüksel ve

Özyeğin Üniversitesi’nden Dr. Ahmed Akgiray gibi birçok akademisyen de katıldı.

boşluk
boşluk