‘Sınır tanımayan bilim insanları’ tecrübelerini YFZ 2017’de paylaştı.

Dünyanın en iyi üniversitelerinde gerçekleştirdikleri çalışmalarla çok sayıda ödüle layık görülen Türk bilim insanları, tecrübelerini, öğrencilerin kurduğu TAF Network tarafından organize edilen 5. Yurt Dışı Farkındalık Zirvesi’nde paylaştı.

Kanseri erken teşhis eden cihaz, erkek kısırlığına mikroçip ile çözüm, kanserin teşhisinde cep telefonu ile uyumlu test gibi dünyanın dikkatini çeken pek çok önemli çalışmaya imza atan Türk bilim insanları Medipol Üniversitesinde gerçekleştirilen 5. Yurt Dışı Farkındalık Zirvesi’nde tecrübelerini anlattı.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Davut Kavranoğlu’nun yurt dışından gelen bilim insanlarının onuruna verdiği gala yemeğiyle başlayan zirveye, Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar’ın yanı sıra ABD Eski Başkanı Barack Obama tarafından ‘Genç Bilim İnsanları ve Mühendisler Başkanlık Kariyer Ödülü’ne layık görülen Northwestern Üniversitesinden Sinan Keten, ölçülemez denilen ışığın sesini ölçen Cambridge Üniversitesinden Mete Atatüre, Drexel Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği Bilim ve Sağlık Sistemleri Fakültesi Kurucu Dekanı Banu Onaral, erkek kısırlığına mikroçip ile çözüm bulan Stanford Üniversitesinden Utkan Demirci, MIT Technology Review Dergisi tarafından tıpta ve biyolojide çığır açan liderlerden biri olarak gösterilen Stanford Üniversitesinden Naşide Gözde Durmuş’un da aralarında olduğu isimler konuşmacı olarak katıldı.

 

“BEYİN GÖÇÜNÜ ÖNCE BEYİN KAYBI OLARAK GÖRDÜK”


Zirve TAF Network’ün genel koordinatörü Cemal Alçık’ın konuşmasıyla başladı. Zirvenin beyin göçü değil beyin gücü konusuna odaklandığını ifade eden Alçık, “Bizler yurt dışındaki bilim insanlarımızı bir kayıp olarak görmüyoruz. Bedenen burada olmasalar da birikimlerinden ülkemize çok büyük katkılar sağlayabileceklerine inanıyoruz. Gerek yanlarına Türkiye’den öğrenci alarak, gerek tecrübelerini bu tür zirvelerle gençlere aktararak gerekse de ülkemizin sorunlarına çözüm için taşın altına elini koymaları aracılığıyla pek çok konuda ülkemize katkı sağlayabilirler ve de sağlıyorlar. Bu zirvenin amacı; bilimin öne çıkması için, kişilerin ve ülkelerin bilime daha fazla önem vermesi gerektiğini ortaya koymak için bilgi paylaşımı ve yönlendirmelerdir. Bu zirve bir tek kişinin dönüm noktası olsa amacımıza ulaştık sayarız.” dedi.

 

 

“TÜRKİYE DÜNDEN DAHA İYİ BİR DURUMDA”
Türkiye’nin eski dönemlere göre bugün daha iyi imkânlar içerisinde olduğunu ifade eden TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar ise “Türkiye bizim öğrenci olduğumuz yıllara göre oldukça iyi imkânlar içerisinde. Bugün Türkiye dünden daha iyi durumda. Cumhuriyet tarihinde yapılan birçok olumlu girişimin meyveleri alınmaya başlandı. Türkiye ülke olarak gerekli potansiyellere sahiptir. Ayrıştırıcı girişimlere karşılık farklılıklarımızı zenginlik sayacak davranışlar içerisinde olmamız bizleri geleceğe daha olumlu bir şekilde taşır” diye konuştu.

 

“KALKINMIŞ ÜLKELER BİLGİ EKONOMİSİNE GEÇİYOR”
Açış konuşmasında bilimin günümüzdeki önemine değinen Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Davut Kavranoğlu da “Peşinden gittikçe bilimin önemi artıyor. Şu an icat edilenler bundan sonra icat edileceklerin yanında hiçbir şey. Artık dünya 1990’larda Clinton’ın ABD Başkanı olmasıyla ve internetin ABD tarafından çok büyük ölçüde desteklenmeyle bilimin baskın unsur olarak öne çıktığı bir ekonomik paradigmaya geçti. Kalkınmış ülkeler bu sebeple bilgi ekonomisine geçiyorlar. Ekonominin ana dinamiği bilimde elde edilen gelişmeler oldu” dedi.

 

SINIR TANIMAYAN BAŞARI ÖDÜLÜ

TAF Network, her yıl bir bilim insanına Sınır Tanımayan Başarı Ödülü veriyor. Bu yıl ikinci kez verdikleri Sınır Tanımayan Başarı Ödülü’nü, bilimde önemli çalışmalara imza atmış, Türkiye’nin uluslararası tanıtımına katkı sağlamış ve ülkemizin kültürünü tanıtmada hizmetlerde bulunmuş olan Drexel üniversitesi biyomedikal mühendisliği ve sağlık sistemleri fakültesi kurucu dekanı Prof. Dr. Banu Onaral, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Davut Kavranoğlu ve Genel Koordinatör Cemal Alçık’ın elinden aldı. Banu Onaral: “Bu ödülü tüm gençlere adıyorum.” dedi.

 

İLHAM VEREN 8 DAKİKA KONUŞMALARI
Ödül töreninin ardından 10 bilim insanının 8’er dakikalık konuşmalarının yer aldığı ‘İlham Veren 8 Dakika’ programı başladı. 2 gün süren zirvede yurt dışında lisansüstü eğitim fırsatları, yurtdışındaki üniversitelerin ekosistemleri ve Türkiye-Bilim konuları bilim insanların perspektifiyle yapılan oturumlarda ve atölyelerde masaya yatırıldı.

 

Öğrencilerin kafasındaki tüm soru işaretlerine cevaplar bulduğu zirveye:

ABD’den Prof. Dr. Banu Onaral, Prof. Dr. Utkan Demirci, Doç. Dr. Sinan Keten, Dr. Atakan Peker ve Dr. Gözde Durmuş; Kanada’dan Prof. Dr. Handan Tezel; İngiltere’den Prof. Dr. Mehmet Demirbağ ve Prof. Dr. Mete Atatüre; İsviçre’den Prof. Dr. Gökhan Ünel; Almanya’dan Doç. Dr. Cenk Oral Aktaş katıldı. Daha önce yurt dışında doktora yapıp şuan ülkemizde olanlar da zirvedeki oturumlarda yer aldı. Boğaziçi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Vedat Akgiray, TÜBİTAK Uzay Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Lokman Kuzu, Özyeğin Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mehmet Arık, Yrd. Doç. Dr. Enis Kayış ve Dr. Ahmed Akgiray, İstanbul Şehir Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Hakan Doğan ve Medipol Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Cüneyd Parlayan katılıp tecrübelerini paylaştı.

 

yurtdisifarkindalikzirvesi.org